Denna site använder cookies. Genom att använda denna site accepterar du detta. Läs mer om cookies och varför vi använder detta här. Tillåt cookies →

Meny

Kalender

Rekorden för barn och ungdomar,  14 år och yngre hittar du under rubriken Ungdom.

Män Namn Resultat Ort Datum
100m Ali Abdulkadir -95 11.18 Ystad 11-08-26
200m Johan Taléus -94 22.69 Eskilstuna 18-06-09
400m Berhe Kidane -99 48.71 Göteborg/U 18-06-30
800m Berhe Kidane -99 1:49.94 Eskilstuna 18-08-26
1000m        
1500m Berhe Kidane -99 3:52.88 Huddinge 18-08-04
3000m Abraham Adahnom -77 8:19.23 Sollentuna 16-06-28
5000m Nasir Dawoud -91 13.56.83 Sollentuna 16-06-28
Halvmaraton Abraham Adahnom -77 1:03.30 Hamburg, GER 19-04-28
Maraton Abraham Adahnom -77 2:14.44 Hamburg, GER 19-04-28
10000m Abraham Adahnom -77 29:21.23 Karlstad 19-08-30
2000m Hinder Merih Hagos -98 6.15.37 Eskilstuna 17-05-25
3000m hinder/91.4cm        
110m häck/106,7 Amir Shaker -89 14.12 Sundsvall 11-07-31
400m häck/91,4 Amir Shaker -89 55.91 Esbjerg, DK 07-09-01
Höjd Johan Taléus -94 1.97 Eskilstuna 15-05-24
Stav Viktor Ohlsson -89 3.60 Sollentuna 13-06-18
Längd Johan Taléus -94 7.65 Stockholm/S 13-09-07
Tresteg Noa Fridell -99 13.00 Eskilstuna 17-05-25
Kula / 7,26kg Vittorio Gabrielli -77 15.36 Eskilstuna 09-08-28
Diskus / 2,0kg Vittorio Gabrielli -77 42.63 Eskilstuna 09-09-20
Slägga 7,26kg Tony Settle -75 55.56 Huddinge 10-05-06
Spjut / 800g Jiannis Smalios-87 76.39 Karlstad 19-09-01
4x100m Sami Gassan-95 Johan Taléus-94 Abdulaziz Warsame-95 Ali Abdulkadir -95
    44.95 Täby 11-05-15
Tiokamp        
         
Landsvägslopp        
5 km Abraham Adahnom -77 14.19 Venloop, NED 16-03-20
10 km Abraham Adahnom -77 29.28 Hässelby 15-10-11
15 km Abraham Adahnom -77   44.44 Köpenhamn, DK  15-09-13
20 km Abraham Adahnom -77 1.00.28 Köpenhamn, DK 15-09-13
         
M22 Namn Resultat Ort Datum
100m Hector Falk -93 11.31   15-08-19
200m        
400m        
800m Alexej Pirgholizadeh -94 1.56.99 Västerås 16-07-30
1000m        
1500m Alexej Pirgholizadeh -94 3.59.79 Göteborg 16-07-02
3000m Merih Hagos -98 8.30.97 Stockholm  19-06-07
5000m Merih Hagos -98 14.33.41 Sollentuna  19-06-18
10000m Merih Hagos -98 30.18.89 Enskede  19-06-25
3000m hinder/91.4cm        
110m häck/106,7 Amir Shaker -89 14.12 Sundsvall 11-07-31
400m häck/91,4 Mohammed Ali -97  62.26 Eskilstuna  17-05-25
Höjd        
Stav        
Längd        
Tresteg Viktor Ohlsson -89 11.80 Täby 11-05-02
Kula / 7,26kg Ali Alsaadi -95 14.38 Gävle/J-USM  17-08-12
Diskus / 2,0kg        
Slägga 7,26kg        
Spjut / 800g        
4x100m        
4x400m        
3x800m        
Tiokamp        
         
P19 Namn Resultat Ort Datum
100m Amir Shaker -89 11.27 Västerås 07-07-29
200m        
400m Berhe Kidane -99 48.71 Göteborg/U 18-06-30
800m Berhe Kidane -99 1.49.94 Eskilstuna 18-08-26
1000m        
1500m Berhe Kidane -99 3.52.88 Stockholm 18-08-04
3000m Emil Millan De La Oliva -01 8.22.87 Stockholm 19-06-07
5000m Emil Millan De La Oliva -01 13.57.64 Stockholm 19-08-20
10000m Emil Millan De La Oliva -01 29.27.53 Karlstad 19-08-30
Kvartsmaraton Haben Kidane -98 33.45 Eskilstuna 16-06-18
Halvmaraton Merih Hagos -98 1.09.50 Stockholm 17-05-13
Maraton Lukas Segersten -00 2.45.31 Eindhoven, NED 18-10-17
2000m hinder/91.4cm Merih Hagos -98 6.04.67 Gävle/J-USM 17-08-11
110m häck/100cm Amir Shaker -89 14.25 Mannheim, GER 08-06-22
300m häck/91,4 Amir Shaker -89 37.43 Uddevalla 07-08-26
Höjd Johan Taléus -94 1.86 Växjö 12-09-23
Stav        
Längd Johan Taléus -94 7.65 Stockholm/S 13-09-07
Tresteg Noa Fridell -99 13.05 Gävle/J-USM   17-08-13
Kula / 6,00kg Johan Taléus -94 10.43 Eskilstuna 12-09-05
Diskus / 1,75kg        
Slägga 6,0kg        
Spjut / 800g        
4x100m        
4x400m        
3x800m Berhe Kidane -99 Merih Hagos -98 Haben Kidane -98 16-05-29
    6:11.99 Stockholm  
Tiokamp        
         
Landsvägslopp        
5 km Haben Kidane -98 15.35 Örebro 16-05-17
10 km Haben Kidane -98 31.55 Eskilstuna 16-06-18
         
P17 Namn Resultat Ort Datum
100m Sebastian Stevens -98 11.47 Eskilstuna 15-05-24
200m        
400m Leo Jönsson -98 51.38 Kalmar 15-08-21
800m Berhe Kidane -99 1.59.91 Stockholm 16-06-19
1000m        
1500m Emil Millan -01 4:00.67 Norrköping 18-07-18
3000m Emil Millan -01 8:29.47 Sollentuna 18-06-01
5000m  Ali Pirgholizadeh-94  16:55.10 Göteborg 11-07-08
2000m hinder /91,4        
110m häck/91,4 Amir Shaker -89 15.03 Gävle 06-07-23
300m häck/84,0 Amir Shaker -89 40.12 Gävle 06-07-23
Höjd Johan Taléus -94 1.80 Täby 11-05-15
Stav        
Längd Johan Taléus -94 7.51 Göteborg 11-07-06
Tresteg Leo Jönsson -98 12.29 Järvsö 15-09-19
Kula / 5,00kg Edvin Larsson -98 15.06 Nyköping 15-08-16
Diskus / 1,50kg        
Slägga 5,0kg Edvin Larsson -98 62.96 Sollentuna 15-06-07
Spjut / 700g        
4x100m Sami Gassan-95 Johan Taléus-94 Abdulaziz Warsame-95 Ali Abdulkadir-95
    44.95 Täby 11-05-15
4x400m        
3x800m        
Tiokamp        
         
Landsvägslopp        
10km Emil Magnell-Millan -01 32.56 Stockholm 17-10-08
         
P16 Namn Resultat Ort Datum
100m Ali Abdulkadir -95 11.18 Ystad 11-08-26
200m Ali Abdulkadir -95 22.78 Göteborg 11-07-10
400m Abdi Aziz Warzame -95 51.53 Göteborg 11-07-09
800m Jonathan Edemalm -99 2.05.84 Stockholm 15-08-02
1000m        
1500m Jonathan Edemalm -99 4.16.65 Kalmar 15-08-22
3000m Jonathan Edemalm -99 9.21.80 Södertälje 15-07-29
5000m         
2000m hinder /91,4        
110m häck/91,4 Ali Mohsin -96 15.34 Stockholm 12-08-19
300m häck/84,0        
Höjd        
Stav        
Längd Noa Fridell -99 6.00 Göteborg 15-07-03
Tresteg        
Kula / 5,00kg Edvin Larsson -98 15.52 Västerås 14-08-03
Diskus / 1,50kg Edvin Larsson -98 43.51 Söderhamn 14-08-09
Slägga 5,0kg Edvin Larsson -98 57.18 Uppsala 14-07-06
Spjut / 700g Edvin Larsson -98 42.30 Järvsö 14-09-21
4x100m        
         
P15 Namn Resultat Ort Datum
80m Mose Hussein -00 9.89 Gävle 15-07-25
100m Ali Abdulkadir -95 11.44 Gävle 10-07-17
300m Abdi Aziz Warsame -95 36.21 Kil 10-08-15
800m Mose Hussein -00 2.09.78 Stockholm 15-08-02
2000m Evert Jonsson -03 6:11.95 Stockholm 18-07-17
1500m hinder /76,2  Evert Jonsson-03  4.51.85 Stockholm  18-07-16
100m häck/84,0 Sami Gassan -95 15.54 Uppsala 10-07-11
300m häck/76,2 Sami Gassan -95 42.08 Kil 10-08-13
Höjd Edvin Larsson -98 1.60 Eskilstuna 13-09-09
Stav Hayam Bassim -99 2.32 Järvsö 14-09-20
Längd Noa Fridell -99 5.88 Järvsö 14-09-20
Tresteg Noa Fridell -99 12.05 Järvsö 15-09-19
Kula / 4,00kg Edvin Larsson -98 15.42 Sollentuna 13-06-08
Diskus / 1,0kg Edvin Larsson -98 46.41 Eskilstuna 13-08-04
Slägga 4,0kg Edvin Larsson -98 53.66 Eskilstuna 13-08-04
Spjut / 600g Edvin Larsson -98 44.59 Sätra/Stockholm  13-05-04
4x100m        
3x800m        
Åttakamp        
         
Rekorden för barn och ungdomar,  14 år och yngre hittar du under rubriken Ungdom.
         

Kvinnor

Namn Resultat Ort Datum
100m Nikita Burton -94 12.68 Gävle  11-07-23
200m Nikita Burton -94 25.47 Gävle 10-07-17
400m Nikita Burton -94 57.80 Gävle 10-07-17
800m Malin Dahlbäck -99 2:16.88 Varberg 19-07-05
1500m Malin Dahlbäck -99 4:50.69 Huddinge 19-06-16
3000m        
5000m Tsegay Fsiha -96 17:50.22

Gävle/J-USM

17-08-13
10000m Cecilia Allard -80 42:24.30 Södertälje 13-08-14
Kvartsmarathon Tsegay Fsiha -96 39.55 Katrineholm 17-08-09
Halvmarathon Tsegay Fsiha -96 1:24.12 Stockholm 17-09-09
Maraton Cecilia Forsberg 3:36.38 Stockholm 16-06-04
3000m hinder/76,2cm        
100m häck /84,0        
400m häck/76,2        
Höjd Amalia Modh -00 154 Gävle 15-07-26
Stav Ellen Haavisto -00  323 Gävle  16-05-22
Längd Caroline Taxén 5.70 Gävle 12-07-21
Tresteg        
Kula / 4,0kg Louise Svensson -99 10.70 Eskilstuna 17-05-25
Diskus / 1,0kg Linnéa Holmstedt 29.39 Västerås 13-08-09
Slägga 4,0kg Amalia Modh -00 18.03 Eskilstuna 15-05-24
Spjut / 600g Eunice Nilsson -98 38.39 Bålsta 19-05-25
4x100m Emelie Strandberg -94 Emma Lindqvist -92 Isabella Mrak -91 Nikita Burton -94
    51.35 Eskilstuna 10-05-20
4x400m        
3x800m        
Svensk Stafett 1000m Emelie Strandberg -94 Emma Lindqvist -92 Isabella Mrak -91 Nikita Burton -94
    2:26.87 Eskilstuna 10-05-20
Sjukamp        
         
Landsvägslopp        
5 km  Celine Allard -01  19.45  Västerås  14-05-21
10 km  Tsegay Fsiha -96  37.49  Stockholm  17-09-16
         
K22 Namn Resultat Ort Datum
100m        
200m        
400m        
800m  Malin Dahlbäck -99  2.16.88  Varberg  19-07-15
1500m Malin Dahlbäck -99  4.50.69  Huddinge  19-06-16
5000m Tsegay Fsiha -96  17.50.22  Gävle/J-USM  17-08-13
10000m        
Kvartsmaraton Tsegay Fsiha -96 39,55 Katrineholm 17-08-09
Halv Maraton Tsegay Fsiha -96 1:24.12 Stockholm 17-09-09
Maraton Cecilia Allard -80 3:36.38 Stockholm 16-06-04
2000m hinder/76,2cm        
100m häck /84,0        
400m häck/76,2        
Höjd        
Stav        
Längd Isabelle Mrak -91 5.01 Västerås 11-08-07
Tresteg        
Kula / 4,0kg        
Diskus / 1,0kg        
Slägga 4,0kg        
Spjut / 600g Eunice Nilsson -98  38.39 Bålsta  19-05-25
4x100m        
4x400m        
3x800m        
Sjukamp        
         
Landsvägslopp        
10 km  Tsegay Fsiha -96  37.21  Stockholm  17-10-08
         
F19 Namn Resultat Ort Datum
100m        
200m        
400m        
800m        
1500m        
3000m        
10000m        
2000m hinder/76,2cm  Malin Dahlbäck -99  7:20.30 Huddinge  18-06-05
100m häck /84,0        
300m häck/76,2        
Höjd        
Stav        
Längd Caroline Taxén -94 5.70 Gävle 12-07-21
Tresteg        
Kula / 4,0kg  Louise Svensson -99  10.70 Eskilstuna  17-05-25
Diskus / 1,0kg        
Slägga 4,0kg        
Spjut / 600g  Louise Svensson-99  32.98 Norrköping  18-09-23
4x100m        
4x400m        
3x800m        
Sjukamp        
         
F17 Namn Resultat Ort Datum
100m Nikita Burton -94 12.68 Gävle 11-07-23
200m Nikita Burton -94 25.44 Västerås 11-07-10
400m Nikita Burton -94 58.17 Eskilstuna 11-08-18
800m Elin Ekengren -02 2:19.37 Göteborg/S 19-08-11
1500m Elin Ekengren -02 4:52.56 Uppsala 19-08-17
2000m Alice Östvik -98 7:55.56 Örebro 14-07-29
3000m        
         
1500m hinder/76,2cm        
100m häck /76,2        
300m häck/76,2        
Höjd        
Stav        
Längd  Sofia Bertilsson -02      
Tresteg        
Kula / 3,0kg        
Diskus / 1,0kg Linnéa Holmstedt -96 29.39 Eskilstuna 13-08-09
Slägga 4,0kg        
Spjut / 600g        
4x100m        
4x400m        
3x800m        
Sjukamp        
         
F16 Namn Resultat Ort Datum
100m Louise Svensson -99 12.74 Göteborg 15-07-04
200m Nikita Burton -94 25.47 Gävle 10-07-17
400m Nikita Burton -94 57.80 Gävle 10-07-18
800m Emilia Rydensjö -02 2.19.16 Stockholm/USM 18-08-04
1500m        
2000m Alice Östvik -98 7.55.56 Örebro 14-07-29
3000m  Josefin Jonsson -02  11.18.77 Stockholm 18-08-03
1500m hinder/76,2cm Cecilia Ankarfjord Lundin -03  6.02.11 Stockholm 19-06-14
100m häck /76,2        
300m häck/76,2        
Höjd Louise Svensson -99 152 Leksand 15-07-25
Stav Ellen Haavisto -00   323 Gävle  16-05-22
Längd Sofia Bertilsson -02 5.02 Eskilstuna  18-06-09
Tresteg Tilda Lundström -99 8.95 Järvsö 15-09-20
Kula / 3,0kg Louise Svensson -99 13.37 Sollentuna 15-06-07
Diskus / 1,0kg        
Slägga 4,0kg        
Spjut / 600g Louise Svensson -99 42.99 Göteborg 15-07-03
4x100m        
4x400m        
3x800m        
Sjukamp        
         
F15 Namn Resultat Ort Datum
80m Louise Svensson -99 10.52 Stockholm 14-06-07
100m Nikita Burton -94 12.71 Göteborg  
300m Nikita Burton -94 40.73 Växjö 09-08-16
800m Johanna Mickels -02 2:21.13 Nyköping 17-08-19
1500m  Johanna Mickels -02 5.02.32 Stockholm                    17-06-11
2000m Johanna Mickels -02 6.49.58 Falun/USM                   17-08-11
1500m hinder /76,2 Filippa Rydensjö -04       
80m häck/76,2 Filippa Rydensjö -04       
300m häck/76,2 Filippa Rydensjö -04       
Höjd Amalia Modh -00 154 Gävle 15-07-26
Stav        
Längd Sofia Bertilsson -02 5.04 Falun/USM 17-08-11
Tresteg        
Kula / 3,00kg Louise Svensson -99 12.42 Göteborg/VU 14-06-27
Diskus / 600g        
Slägga 3,0kg        
Spjut / 500g Louise Svensson -99 39.79 Eskilstuna 14-06-14
4x100m        
3x800m

Johanna Mickels -02 Elin Ekengren -02 Emilia Rydensjö -02

 7.18.30 Malmö -SM  17-05-28
Sexkamp        
         
Rekorden för barn och ungdomar,  14 år och yngre hittar du under rubriken Ungdom.     

Sponsorer och samarbetspartners

Eskilstuna Friidrott
Copyright © Eskilstuna Friidrott 2020 | Powered by purePUBLISH | Hosted by WebOne AB Copyright © Eskilstuna Friidrott 2020
Powered by purePUBLISH | Hosted by WebOne AB

Sök